the Hope of Survivors the Hope of Survivors
Hizmet Hakkında    |    Bir Mağdur Musunuz?    |    Eş Için Destek    |    Gençler    |    Pastör Müsünüz?    |    Pastörün Eşi Için Destek    |    Kilise Topluluğunun Görüşü & Kilise    |    Bizimle Iletişime Geçin    |    Ana Sayfa

Bir Mağdur Musunuz?

VictimPASTÖRÜM BANA ÖNEM VERDİĞİNİ, BENİ SEVDİĞİNİ VE BANA YARDIM EDEBİLECEĞİNİ SÖYLÜYOR! BU YANLIŞ BİRŞEY Mİ? KAFAM ÇOK KARIŞTI!

Başlangıçta bu kavram yabancı yada muhtemelen fazlasıyla ekstrem görülebilir ki, bazıları böyle bir mevzuyu ortaya atmak için birkaç nedenin olabileceği üzerinde düşünmeye başlamaktadır. Fakat, ister katılın ister katılmayın, azımsanmayacak kadar çok sayıda kadın, şefkatli ve teşvik edici görünen, aynı zamanda kendilerinin pastörü ve ruhani lideri olan kişinin baştan çıkartıcı cazibesine yenik düşmüştür. Bu problemin bu kadar çok yaygın olmasının ana nedenlerinden biri, muhtemelen pastörle topluluğunun üyeleri arasındaki ilişkiye bakılarak anlaşılabilmektedir. Kadınların; bazı durumlarda erkeklerinde en büyük zayıf noktalarından biri, en iyi tanımlanmış şekliyle pastörü “otomatik güven kaynağı” olarak görmeleridir. Bir pastörün kendini Tanrı’ya adamış biri olduğu ve bu itibarla dürüst olacağı ,topluluğunun üyeleri için en iyi olanı yapacağı önermesine dayanılarak, bu tür bir güven çoğunlukla tereddütsüzce verilmiştir. Nihayetinde o, koyunlarını koruyup kollamasını beklediğimiz bir çobandır.

Hatta uygun davranış sınırları aşıldığında bile, gerçekte ne olduğunu tam olarak kavramak oldukça zor olabilmektedir. Bir kadının hisleri kendisine birşeyler söylüyor olabilir, fakat o, pastörle bu tür davranışları aynı kefeye koyamamaktadır ve düşünüp kendisine olanların aslında bir yanlış anlamadan ibaret olduğunu söyleyecektir. Yanılıyor olmalı; şüphesiz pastör böyle bir şeyi ne yapar ne de söyler.

Bütün bunları daha kompleks hale getirmek gerekirse, bir pastör duygularını ve diğer kadınlarla ilgili sorunlarını paylaşmaya başladığında, doğal tepki empati kurmak olacak ve yardım ruhuna sahip bazı kadınlar, teselli etmek, yardımcı olmak yada pastörün yara almış hayatını tamir etmek için karşı konulmaz bir istek duyacaklardır. Bu yakışık almayan duygusal bağ kurulduğunda, pastör zaman zaman kadının evliliğinde problemler yaratarak ve ardından yanlış olan davranışını desteklemek yada haklı çıkarmak için Kutsal Kitap’ı saptırarak, kuşku duymayan kadının hayatında ustaca, anlaşmazlıklar yaratmaya başlayabilecektir.

HATA YAPTIĞIMIZDA TANRI BİZLERİ AFFETMİYOR MU?
Şaşırtıcı bir şekilde, çoğu zaman günaha düşen pastörün eylemlerinin aklanması direkt olarak Kutsal Kitap’tan gelmektedir. Davud peygamberin Hititli Uriya’nın karısına karşı işlediği günah, romantik bir hale getirilmiş ve ahlakdışı olan bir ilişkiyi haklı göstermek için kullanılmıştır. Tanrı’nın Davud’u affetmesinden ve ona “Gönlüme uygun bir adam” diye seslenmesinden dolayı, pastör Tanrı’nın bu ilişkiyi de dikkate almayacağı sonucunu çıkaracaktır. Ve, “bende Tanrı’nın ‘meshedilmişi’olduğum için,’” tıpkı Davud örneğindeki gibi, Tanrı, birliğimizi kutsayacaktır, diye düşünebilir.

İroniye bakın ki, en önemli bölümü atlamaktalar: Davud, işlediği cinayet ve yaptığı zinadan bütün kalbiyle tövbe etmişti. Tanrı’ya onu bağışlaması ve işlediği günahının sonuçlarıyla tövbe etmeden yüzleşmesine izin vermemesi, onu yalnız bırakmaması için yalvarmıştı. (bkz:Mezmurlar 51) Davud dört çocuğunu ve insanların ona olan saygısını kaybetmişti. Eylemlerinin bedeli, yıllar boyunca yıkıma ve ıstıraba neden olan korkunç bir ürün vermiştir. Davud’un eylemlerinin kaydının tutulması; onun adımlarını izlemek için ayartılmış olanların günahkar davranışını haklı çıkarmak için değil, bir uyarı olması açısından muhafaza edilmiştir. “O’nu tanıyorum”deyip de buyruklarını yerine getirmeyen yalancıdır, kendisinde gerçek yoktur.”—1 Yunanna 2:4

BENİ BU KADAR ACİZ BIRAKAN NEYDİ?
Yaşamında istismar yada daha farklı tahrip edici olayı önceden tecrübe etmiş olan bir kadın aşırı derecede duygusal zayıf noktalara sahip olabilmektedir. Bu zayıf noktalar iyileşmemiş şekilde savunmasız bırakıldığında, görevini suistimal eden bir pastör için kolay hedef haline gelmektedir. Uygunsuz davranış sergilemiş olan tüm pastörler kasıtlı olarak potansiyel bir kurbanın arayışı içerisinde olmazken, aynı suçları tekrarlayanlar en hassas olan kadınları nasıl ayırt edeceklerini ve nasıl sömüreceklerini öğrenmişlerdir. Sizi herkesten daha iyi anlıyor veya ortak çok şey paylaşıyorsunuz gibi görünebilir. Bu ille de sizinle “uyum halinde” olmasından dolayı değil, aksine, hassas kadınların kolaylıkla farkedilip hedeflenebilecek genel birtakım davranış tarzını paylaşıyor olmalarından kaynaklanmaktadır.

PASTÖRÜM BENİ SEVDİĞİNİ SÖYLÜYOR.
Daha önce böyle bir sevgiyi hiç hissetmediğini ve siz olmadan yaşayamayacağını söylese bile, duygusal bir ilişki sevginin yerini alamaz. Sevgi kararlılık, seçim ve dürüstlüktür. Romantik anlamda, ondan gelen bu sözler asla gerçek olamaz. Gerçek sevgi yalnızca Tanrı’dan gelir ve O’nun Sözünü ihlal etmemize yol açacak karışık duygulara dayanmaz. Pastör gerçekten size yardım etmek istiyorsa, fiziksel ilişkide bulunmanızı isteyerek, sizi yaralamayacaktır. Hiçbir gerçek aşk ilişkisi, asla yalan, hile ve zina üzerine kurulmamıştır. Size yardımcı olabileceğine inandığınız için ona danıştığınızı hatırlayın. Ona bir “ilişki” için gitmediniz. Kendi problemlerinizin yanında, şimdi onun sorunlarının ağırlığını da taşımaktasınız. Bu, pastörlerin cinsel istismarını bu kadar hasar verici yapan kısımdır. Sorumlu olanın siz değil, o olduğunu hatırlayın.

YENİDEN NASIL BAŞLARIM?
Tanrı’dan günahlarınızı affetmesi ve gerçeği bilmeniz için size yardım etmesini isteyerek ve dua ederek başlayabilirsiniz. O’ndan sizi duygusal, ruhsal ve fiziksel olarak iyileştirmesini, zayıflığınızın ve ıstrabınızın üstesinden gelebilmeniz için size yardım elini uzatmasını isteyin. Tanrı’nın Sözü der ki; “İmanla dua ederseniz, dilediğiniz her şeyi alırsınız. ” (Matta21:22) O hoşnutlukla istediğinizi (O’nun isteğine uygun olarak) ve hatta daha fazlasını size sunacaktır! O, yüreğinizi yenilemeye ve size yeni bir başlangıç sunmaya fazlasıyla isteklidir. Lütfen Hristiyan bir danışman bulun, eşinizle bu olayı paylaşın, kiliseye rapor edin yada güvenilir bir arkadaşla bu konuyu konuşun.

BU “İLİŞKİYİ” BİTİRİRSEM İNTİHAR EDECEĞİNE DAİR TEHDİTTE BULUNUYOR , NE YAPMALIYIM?
Bu tuzak sadece manipülasyonun başka bir şeklidir. Nasıl bir karar alırsa alsın—onun eylemlerinden sorumlu olmadığınızı ona söyleyin. Hatırlayın, Bunu ona siz yapmadınız, o ise şimdi size bu kötülüğü yapıyor. Artık gerçeği bilme zamanı geldi!

 

RAB gönlü kırıklara yakındır, Ruhu ezginleri kurtarır.--Mezmurlar 34:18

 
     Feragatname Copyright © 2010-2016. Her hakkı saklıdır.